A kísérõszöveget összeállította: Horváth Zoltán György és Gondos Béla
| Csíkkarcfalva erõdtemploma |
A székelyderzsi Szt. László-legenda freskóciklusának "megpihenési" jelenete |
Székelyföld különleges építészeti emlékei a vártemplomok. A rendszerint gótikus stílusú templomokat - a közelben élõ szászok építményeihez funkciójában hasonlóan - nem egyszerûen kerítõfallal (erre is találunk számos példát) vették körül, hanem hatalmas várfalakból, sarokbástyákból álló komoly védõrendszerekkel. Így nem egyszerûen végsõ menedékként szolgálhattak e templomok, hanem stratégiai szempontból is jelentõs erõdítmények jöttek létre a XV-XVII. században: a legjobban kiépült Csíkkarcfalva és Sepsiszentgyörgy templomainak ostroma például egyáltalán nem lehetett könnyû feladat.
|
A gótikus templomok azonban mûvészeti szempontból is csodálatos kincseket rejtenek. Székelyderzs ma is kizárólag zötyögõs földúton megközelíthetõ vártemplomában található a történelmi Magyarország egyik legépebben megmaradt Szt. László-legenda freskóciklusa (a magyar középkor egyik igen kedvelt festészeti témája), amelyet lenyûgözõ tehetségû mester készített. A Csíkrákos templomtornyán látható különös rajzolatú festmények valószínûleg egy sámánisztikus õsvallás kései, talán XVI. századi nyomai lehetnek, míg Zabolán például pompás egységben maradtak meg 1774-bõl a fából készült mennyezet nagy motívumgazdagsággal festett kazettái.
Az alaposabban érdeklõdõk történelmi, mûvészet- és kultúrtörténeti vonatkozásokról is olvashatnak a fotók melletti rövid kísérõszövegben.
A bemutatott települések: Csíkkarcfalva, Csíkrákos, Csíkszentmihály, Csíkszentgyörgy, Székelyderzs, Feltorja, Zabola, Sepsiszentgyörgy
A kiállítás a budapesti Erdélyi Magyarok Egyesülete támogatásával és szervezésében jött létre.
A kiállítás eddig a következõ helyszíneken került bemutatásra: